Δράσεις του τμήματος ΣΤ1

Κατηγορία: 2021-2022, Εκδηλώσεις, Εργαστήρια Δεξιοτήτων, Ζωγραφική, ΣΤ Τάξη

Οι Δράσεις μας…

28η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940: Η ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΤΟΥ ΟΧΙ

Αφού ασχοληθήκαμε με τα ιστορικά γεγονότα, οι μαθητές του Στ΄1 εστίασαν περισσότερο στο δίπτυχο Ειρήνης – Πόλεμος.

Εστιάσαμε στα δεινά και στις συμφορές που προκαλεί ο πόλεμος.

ΕΙΡΗΝΗ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΣΜΟ!!

Κατασκευάστηκε η Ελληνική Σημαία από τα χέρια των μαθητών με πλήθος περιστεριών, που θεωρείται σύμβολο ειρήνης.

Γιορτάζοντας το Πολυτεχνείο (17/11/2021)

Τι έμεινε στη μνήμη και ποιο το συναίσθημα των μαθητών για τη σημερινή γιορτή; Μάλλον… ελπίδα και αισιοδοξία!!!

Η γιορτή του Πολυτεχνείου κάθε χρόνο δίνει αφορμή για πολλές δραστηριότητες με τους μαθητές!

Ήρθε η ώρα να φτιάξουμε το δικό μας ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ!! ΜΙΑ ΜΑΚΕΤΑ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ!!!!

Τρεις Ιεράρχες

ΑΠΟΚΡΙΕΣ (04/04/2022)

Πώς θα θυμούνται οι μαθητές του Στ1 τις τελευταίες απόκριες στο δημοτικό σχολείο;

Φυσικά δημιουργώντας! Σκέφτηκαν, διαφώνησαν, συμφώνησαν, έκοψαν, σχεδίασαν,

ζωγράφισαν, κόλλησαν… Όλοι οι μαθητές μια ομάδα, δημιουργώντας τις δικές τους στολές!

25η Μαρτίου 1821

Στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας στην 3η ενότητα και με αφορμή την επέτειο των 200 χρόνων

από το σημαντικότερο σταθμό στην νεότερη ελληνική ιστορία, την κήρυξη του Αγώνα για την εθνική

ανεξαρτησία, οι μαθητές του Στ΄1 με τη δασκάλα τους Έρη Λαμπριανίδη δημιούργησαν την πινακοθήκη των Ηρώων του ΄21.

ΛΑΜΠΑΔΕΣ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΤΑΚΙΑ

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ! ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΤ΄1

(15/04/2022)

Η Πασχαλινή λαμπάδα είναι το δώρο που αναμένουν όλα τα παιδιά με ιδιαίτερη χαρά τούτες τις μέρες.

Αλλά δεν μπορέσαμε και στην τάξη να μη μιλήσουμε για τα πασχαλινά έθιμα και να μη δοκιμάσουμε να

φτιάξουμε τις δικές μας λαμπάδες με διάφορα υλικά (ακρυλικά χρώματα, κορδέλες, χάντρες,

χαρτοπετσέτες, κόλλες decoupage) και με πρωτίστως πολύ πολύ παιδική φαντασία και αμέτρητη χαρά!!

Τέλος, οι μαθητές δημιούργησαν τα ξύλινα μαγνητάκια τους για να διακοσμήσουν

το ψυγείο τους με την εικόνα της Αναστάσεως!

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!

Αναζήτηση νέας πατρίδας

Οι μαθητές του Στ΄1 στα πλαίσια του προγράμματος με τίτλο: “Αναζήτηση νέας πατρίδας”

που εντάσσεται στη θεματική των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων “Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ- Κοινωνική συναίσθηση και Ευθύνη”

μελετώντας την Οικουμενική Διακήρυξη των Ανθρώπινων Δικαιωμάτων και μπαίνοντας στη θέση των προσφύγων,

μέσω της δραματοποίησης, που ξεριζώνονται από την πατρίδα τους εκφράστηκαν δημιουργικά σε ομάδες

εικονογραφώντας τα συναισθήματα των προσφύγων, αναπτύσσοντας κοινωνικές δεξιότητες όπως ευαισθησία και ενσυναίσθηση.

Η Υπεύθυνη του τμήματος: Έρη Λαμπριανίδη