Μαθαίνω Κώδικα παίζοντας με και χωρίς Υπολογιστή

Κατηγορία: 2021-2022, Ολοήμερο, Προγραμματισμός

Μαθητές από το Ολοήμερο Τμήμα του Σχολείου μας “Μαθαίνουν κώδικα παίζοντας με και χωρίς υπολογιστή”.
Στο πλαίσιο αυτής της δράσης τα παιδιά μυήθηκαν στον προγραμματισμό και εκπαιδεύτηκαν στην υπολογιστική σκέψη:

• Βιωματικά:

Οι μαθητές έφτιαξαν μία μικρογραφία πόλης στο γυμναστήριο του σχολείου. Αναλαμβάνοντας ρόλους κατοίκων αυτής της πόλης, αναζητούσαν διαδρομές για μετακίνηση από ένα σημείο σε άλλο. Νικητής σε κάθε γύρο ήταν ο παίχτης-κάτοικος που ανακάλυπτε την πιο σύντομη διαδρομή για να μετακινηθεί. Στο τέλος, νικητής του παιχνιδιού ήταν ο παίχτης που έβρισκε τις πιο πολλές σύντομες διαδρομές.

• Κατασκευάζοντας επιτραπέζιο παιχνίδι:

Το παιχνίδι αυτό αναπαριστά μία πόλη και οι μαθητές/παίχτες αναζητούν πάλι σύντομες διαδρομές για μετακινήσεις από σημείο σε σημείο. Νικητής του παιχνιδιού είναι ο παίχτης που βρίσκει τις πιο πολλές σύντομες διαδρομές.

• Προγραμματίζοντας στο περιβάλλον της γλώσσας προγραμματισμού EasyLogo:

Χρησιμοποιώντας εντολές της γλώσσας προγραμματισμού EasyLogo, τα παιδιά σχεδίασαν μία πόλη και διαδρομές (σύντομες και μη) από σημείο σε σημείο αυτής της πόλης.

Με την εργασία αυτή το σχολείο μας συμμετέχει στο 11ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας.

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί:

Χρυσούλα Σκαργιώτη (ΠΕ86 Πληροφορικής)

Χαράλαμπος Παππάς (ΠΕ11 Φυσικής Αγωγής)