Φυσικές καταστροφές – Σεισμός

Κατηγορία: 2022-2023, Β Τάξη

Στα πλαίσια του προγράμματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με τίτλο ” Φυσικές καταστροφές – Σεισμός”,

οι μαθητές του Β1 και Β2 τμήματος ενημερώθηκαν από τον πυροσβέστη κ. Χρήστο Νικολάου, ο οποίος είναι και γονέας μαθητή του Β2 τμήματος,

για το έργο της Πυροσβεστικής υπηρεσίας. Επιπρόσθετα, οι μαθητές έλυσαν τις απορίες τους και ο ίδιος απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις των μαθητών.

Ακόμη, τους έδειξε τη στολή και το κράνος και του απέδωσαν ως δώρο αναμνηστικό ένα κολάζ με ζωγραφιές σχετικές με το θέμα.

Η δράση αυτή άφησε ενθουσιασμένα τα παιδιά γιατί μίλησαν για τις εμπειρίες τους και γνώρισαν βιωματικά όσο γίνεται, το επάγγελμα

του πυροσβέστη που τόσο θαυμάζουν. Τέλος, καλλιεργήθηκε πνεύμα συνεργασίας μεταξύ σχολείου και οικογένειας.