Αυτόματοι μηχανισμοί σε διαβάσεις πεζών και πάρκινγκ ποδηλάτων

Κατηγορία: 2022-2023, Ολοήμερο, Προγραμματισμός

Μαθητές και μαθήτριες από το Ολοήμερο τμήμα του σχολείου μας δημιούργησαν αυτόματους μηχανισμούς που αναπαριστούν μπάρες και τοποθετούνται σε διαβάσεις για την ασφαλή διέλευση των πεζών αλλά και σε πάρκινγκ ποδηλάτων για την οργάνωσή τους.

Στα πλαίσια αυτής της εργασίας χρησιμοποιήθηκε το πακέτο WeDo2.0 της Lego για τη δημιουργία των μηχανισμών, οι οποίοι προγραμματίστηκαν μέσω του προγραμματιστικού περιβάλλοντος Scratch 2.0. Δημιουργήθηκε επίσης μία μακέτα η οποία είναι μία μικρογραφία του σχολείου και της περιοχής γύρω από αυτό. Η μακέτα κατασκευάστηκε από διάφορα υλικά, όπως χαρτί, πλαστικό και ξύλο αλλά και κάποια κομμάτια της με lego.

Στην εικόνα βλέπουμε τη μακέτα με τους δύο αυτόματους μηχανισμούς:

Στα πλαίσια της διαθεματικότητας πραγματοποιήθηκε σχετική βιωματική δράση Έξυπνου Σχολικού Πάρκινγκ Ποδηλάτων.

Με την εργασία αυτή το σχολείο μας συμμετέχει στο 12ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας στις 4 – 5 Μαΐου 2023.

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί:

Χρυσούλα Σκαργιώτη (ΠΕ86 Πληροφορικής)

Χαράλαμπος Παππάς (ΠΕ11 Φυσικής Αγωγής)