5o Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Κατηγορία: ΣΤ Τάξη

Οι μαθητές της ΣΤ τάξης, αφού προηγουμένως χρησιμοποίησαν τη δυνατότητα της Easylogo για σύνθεση κινούμενης εικόνας για να σχεδιάσουν τις ελεύθερες δημιουργίες τους, έφτιαξαν στη συνέχεια και κάποια δικά τους βίντεο με το λογισμικό OpenShot,

για να τα τα παρουσιάσουν στο 5ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας.

Digifest Ioannina

Με τον τρόπο αυτό οι μαθητές απέκτησαν τις βασικές δεξιότητες που απαιτούνται για τη δημιουργία βίντεο, χρησιμοποιώντας

1. μια ακολουθία από εικόνες που έχουν από πριν στη διάθεσή τους
  2. μια μουσική επένδυση, με κάποιο τραγούδι ή μελωδία της αρεσκίας τους, και
  3. μια σειρά από λεζάντες, τίτλους και υπότιτλους, που λειτουργούν επεξηγηματικά κατά την αναπαραγωγή του βίντεο.

Όπως και με τη δραστηριότητα της κινούμενης εικόνας στην EasyLogo, έτσι και εδώ, οι μαθητές είχαν την ελευθερία να σχεδιάσουν ότι ήθελε ο καθένας. Έτσι έχουμε φτιάξει αρκετά βίντεο που, είτε παρουσιάζουν τις εργασίες των μαθητών, είτε τις χρησιμοποιούν για να διηγηθούν μια μικρή ιστορία:

ΣΤ1

ΣΤ2

ΣΤ3

* Συντονιστής της δραστηριότητας ήταν ο εκπαιδευτικός Πληροφορικής του Σχολείου Κυριαζής Ιωάννης.

** ΠΡΟΣΟΧΗ: Για τους συνδέσμους που οδηγούν έξω από την ιστοσελίδα του Σχολείου, το Σχολείο δεν είναι υπεύθυνο για το περιεχόμενο ή τη διαθεσιμότητά τους.