8ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Κατηγορία: 2017-2018, Ολοήμερο, Προγραμματισμός

Οι μαθητές της Ε και ΣΤ τάξης του Oλοήμερου, οι οποίοι πρόσφατα συμμετείχαν στη γιορτή εκπαιδευτικής ρομποτικής, συμμετείχαν αυτή τη φορά στο 8ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, με το έργο τους που είχε τίτλο ‘Χειρισμός παιχνιδιών στο Scratch με χειριστήριο (ιδιοκατασκευή) Lego Wedo‘.

Στα πλαίσια του έργου αυτού, οι μαθητές κατασκεύασαν ένα χειριστήριο με μοχλό και κουμπάκια, παρόμοιο με αυτά που διαθέτουν οι παιχνιδομηχανές και οι κονσόλες, αξιοποιώντας τους αισθητήρες του ρομποτικού πακέτου Lego Wedo.

Οι μαθητές υλοποίησαν και μια σειρά από arcade παιχνίδια με το προγραμματιστικό περιβάλλον Scratch, δουλεύοντας σε ομάδες, και χρησιμοποίησαν το χειριστήριο αυτό για να παίξουν τα παιχνίδια τους. Στην εκδήλωση παρουσίασαν τα παιχνίδια τους και έδωσαν την ευκαιρία στο κοινό να δοκιμάσει το χειριστήριό τους.

Space Maze

(Νικόλας, Θανάσης)

The Danger of Space

(Θανάσης)