Μενού Κλείσιμο

Αξιοποίηση του Προγραμματιστικού Περιβάλλοντος EasyLogo για τη Σύνθεση Κινούμενης Εικόνας – Animation

Κατηγορία: ΣΤ Τάξη

Στο άρθρο αυτό παρουσιάζουμε μια εναλλακτική χρήση των προγραμματιστικών εργαλείων που χρησιμοποιούνται στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση για τη δημιουργία κινούμενων εικόνων

ή αλλιώς animation, συνδυάζοντας με ευχάριστο τρόπο τη διδασκαλία των εννοιών του προγραμματισμού με την επεξεργασία πολυμέσων. Επιτυγχάνεται έτσι η εξοικείωση των μαθητών με τη σχεδίαση αντικειμένων, όχι ζωγραφίζοντας, αλλά δίνοντας εντολές σε μια γραφίδα, αναπτύσσοντας τη δυνατότητα αναλυτικής και συνθετικής σκέψης. Η υλοποίηση περιλαμβάνει τη σχεδίαση εικόνων, οι οποίες εμφανίζονται διαδοχικά, δίνοντας την ψευδαίσθηση της κίνησης. Παρουσιάζονται παραδείγματα από διδακτικές παρεμβάσεις αλλά και δημιουργίες των μαθητών.

(κλικ στην εικόνα για να δείτε το animation, Esc: επιστροφή, βελάκια: επόμενη-προηγούμενη)

ΣΤ1

{gallery}2015-02-10_easylogo_animation_2015/st1{/gallery}

ΣΤ2

{gallery}2015-02-10_easylogo_animation_2015/st2{/gallery}

ΣΤ3

{gallery}2015-02-10_easylogo_animation_2015/st3{/gallery}

* Συντονιστής της δραστηριότητας ήταν ο εκπαιδευτικός Πληροφορικής του σχολείου Κυριαζής Ιωάννης.