Ελεύθερη Δημιουργία μαθητών στην EasyLogo (2012-2013)

Κατηγορία: ΣΤ Τάξη

Παρακάτω εμφανίζονται κάποιες εργασίες των μαθητών της Έκτης τάξης στα πλαίσια της εκμάθησης του προγραμματιστικού περιβάλλοντος EasyLogo**. Με τη χρήση του προγράμματος οι μαθητές σχεδιάζουν απλά ή σύνθετα σχήματα, όχι ζωγραφίζοντας, αλλά δίνοντας εντολές σε μια γραφίδα. Οι εντολές είναι της μορφής:

commands

…

Με τον τρόπο αυτό οι μαθητές θα εξοικειωθούν με τον υπολογιστή ως ένα εργαλείο προγραμματισμού, θα κατανοήσουν δηλαδή ότι ο υπολογιστής εκτελεί τις οδηγίες – εντολές που του δίνει ο άνθρωπος – προγραμματιστής, αναπτύσσοντας ταυτόχρονα τη δυνατότητα αναλυτικής και συνθετικής σκέψης.

ΣΤ1

Παναγιώτα – Ελευθερία

Δημήτρης – Σταύρος

Βασίλης – Αντώνης

Ηρακλής – Κωνσταντίνος

Ιωάννης – Χρήστος

Αγγελική – Ελένη

Εβελίνα – Ιωάννα

Αρλέτα – Όλγα

ΣΤ2

Ερμιόνη – Ελευθερία

Αθηνά – Νικολέτα

Ναταλία – Νένα

Γεωργία – Μαντώ

Διονύσης – Ύλλι

Γιάννης – Βασίλης

Σπύρος

Ευθύμης – Γιάννης

Κώστας – Λουκάς

Εριέτα- Μαγδαληνή

* Συντονιστής της δραστηριότητας ήταν ο εκπαιδευτικός Πληροφορικής του Σχολείου Κυριαζής Ιωάννης.

** ΠΡΟΣΟΧΗ: Για τους συνδέσμους που οδηγούν έξω από την ιστοσελίδα του Σχολείου, το Σχολείο δεν είναι υπεύθυνο για το περιεχόμενο ή τη διαθεσιμότητα τους.