Έκθεση ζωγραφικής μαθητών

Κατηγορία: 2012-2013

Στο τέλος της σχολικής χρονιάς διοργανώθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μια έκθεση ζωγραφικής με έργα των μαθητών όλων των τάξεων, που δημιουργήθηκαν στα πλαίσια του μαθήματος των Καλλιτεχνικών.

Οι γονείς και οι λοιποί επισκέπτες της έκθεσης παρακολούθησαν ενημερωτική ομιλία για την αξία της τέχνης στην εκπαιδευτική διαδικασία, τόσο από την εκπαιδευτικό Καλλιτεχνικών του σχολείου, όσο και από τη Σχολική Σύμβουλο του γνωστικού αντικειμένου.

{gallery}2013-06-03_exposition/exposition{/gallery}

Ακολουθούν τα έργα των μαθητών, όπως παρουσιάστηκαν στην έκθεση:

Expressionism

Με αφορμή τον Kandinsky και το ρητό του: “Ο θεατής πρέπει να μάθει να παρατηρεί τους πίνακες… σαν συνδυασμούς από φόρμες και χρώματα… σαν την απεικόνιση μιας ψυχικής κατάστασης, και όχι σαν την απεικόνιση αντικειμένων.”

Στην Ε΄ τάξη χρωμάτισαν το χαρτί τους με τον τρόπο που άρεσε στο κάθε παιδί.

{gallery}2013-06-03_exposition/expressionism_e{/gallery}

Στην Β’ τάξη τοποθέτησαν τα γεωμετρικά σχήματα έτσι ώστε να δημιουργήσουν μια σύνθεση με θετικά ή αρνητικά συναισθήματα.

{gallery}2013-06-03_exposition/expressionism_b_triangles{/gallery}

The journey of a sailor

Με τα παιδιά της Α΄ και Β΄ τάξης διαβάσαμε απόσπασμα από το βιβλίο του Paul Klee όπου ιστορείται ένα παραμύθι μέσα από τα έργα του ζωγράφου. Τα παιδιά δημιούργησαν τις δικές τους εικόνες εικονογραφώντας το απόσπασμα και ακολουθώντας συνθετικές οδηγίες.

{gallery}2013-06-03_exposition/journey_of_a_sailor_village{/gallery}

{gallery}2013-06-03_exposition/journey_of_a_sailor_sea{/gallery}

Αγγεία

Η ιστορία πάει πάντα δίπλα ? δίπλα με την τέχνη και με τα παιδιά της Δ΄ τάξης είδαμε ένα διαφορετικό τρόπο να διαβάζουμε την ιστορία.

{gallery}2013-06-03_exposition/vases{/gallery}

Αμμόλοφοι

Στη Β΄ τάξη συνδυάσαμε τη πράξη της αφαίρεσης με τα μαθηματικά. Χρησιμοποίησαν τρίγωνα για να σχεδιάσουν αφαιρετικά ανθρώπινες φιγούρες σε κίνηση. Τις τοποθετήσαμε σε χώρο ζωγραφισμένο με τα 3 βασικά χρώματα.

{gallery}2013-06-03_exposition/dunes_b{/gallery}

Στη Γ΄ τάξη πολλαπλασιάζαμε το ίδιο το σχήμα (όπως οι ομόκεντροι κύκλοι) και το τοποθετήσαμε σε τοπίο με τα τρία βασικά χρώματα.

{gallery}2013-06-03_exposition/dunes_c{/gallery}

Άνθρωποι με γραμμές

Στη Δ΄ τάξη με αφορμή τον Έλληνα ζωγράφο Γαΐτη και τις μαζικές μορφές του, κόψαμε ανθρώπινες φιγούρες σε κίνηση τις τοποθετήσαμε σε επάλληλα επίπεδα και τις διακοσμήσαμε με γραφές.

{gallery}2013-06-03_exposition/men_with_lines_and_dots_d{/gallery}

Στην Α΄ τάξη τοποθετήσαμε τους ανθρώπους στη σειρά από τον πιο σκούρο στον πιο ανοιχτό ή τους χρωματίσαμε με τα βασικά χρώματα, και δώσαμε την αίσθηση του βάθους.

{gallery}2013-06-03_exposition/men_in_line_a{/gallery}

Έντομα

Με την Ε΄ τάξη παρατηρήσαμε έντομα και προσπαθήσαμε να τα απεικονίσουμε όσο πιο πιστά γίνεται μεταφράζοντας τις γραφές τους σε άσπρο και μαύρο.

{gallery}2013-06-03_exposition/insects{/gallery}

Γράμματα

Με την Α΄ και Β΄ τάξη πλησιάσαμε το σουρεαλισμό μέσα από το αλφάβητο. Τα παιδιά διάλεξαν το γράμμα και το μεταμόρφωσαν σε τύπο ανθρώπου.

{gallery}2013-06-03_exposition/letters{/gallery}

Δέντρα

Η Α΄ και Β΄ τάξεις με ποικιλία γραφών δημιούργησαν τα δικά τους δέντρα. Τα παιδιά ανακάλυψαν ότι τα δέντρα δεν έχουν ένα συγκεκριμένο σχήμα ή χρώμα αλλά είναι τόσο ποικίλα όσο και οι ίδιοι οι άνθρωποι.

{gallery}2013-06-03_exposition/trees{/gallery}

Η πόλη

Το θέμα της πόλης αναπτύχθηκε ποικιλοτρόπως σε διάφορα τμήματα.

Στις μικρές τάξεις παίξαμε με τα θερμά και τα ψυχρά καθώς επίσης και με τα σχήματα τετράγωνο παραλληλόγραμμο και στην Ε΄ βγάλαμε τονικότητες βασικών χρωμάτων.

{gallery}2013-06-03_exposition/the_city_a{/gallery}

{gallery}2013-06-03_exposition/the_city_e{/gallery}

{gallery}2013-06-03_exposition/the_city_teamwork{/gallery}

Τοπία

Τα τοπία δημιουργήθηκαν από μουντζούρες τακτοποιημένες και τοποθετημένες ανά τόνους και σχήματα.

{gallery}2013-06-03_exposition/collage_landscapes{/gallery}

Λουλούδια – Πεταλούδες

Β΄ τάξη με σχήματα και γραμμές φέραμε την άνοιξη. Λουλούδια με επάλληλα σχήματα και πεταλούδες με πρωτότυπα σχήματα.

{gallery}2013-06-03_exposition/flowers{/gallery}

{gallery}2013-06-03_exposition/butterflies{/gallery}

Ζώα ? Τέρατα

Παρατηρήσαμε φωτογραφίες ζώων και ενώσαμε τα χαρακτηριστικά στοιχεία από 2 ζώα της αρεσκείας μας και φτιάξαμε το ζώο-τέρας.

{gallery}2013-06-03_exposition/animal_combinations{/gallery}

Μάσκες

Τις απόκριες είδαμε μάσκες από διάφορους πολιτισμούς και εποχές μιλήσαμε για τη χρησιμότητά τους και το ρόλο τους και δημιουργήσαμε τις δικές μας.

{gallery}2013-06-03_exposition/masks{/gallery}

Βυθός

Δημιουργήσαμε με φαντασία πρωτότυπους βυθούς και τους χρωματίσαμε με τις αντιθέσεις των θερμών και ψυχρών χρωμάτων.

{gallery}2013-06-03_exposition/seafloor{/gallery}

Μακέτα ? Περιβάλλον

Τα παιδιά σχεδίασαν με φελλό και πηλό φανταστικό οικιστικό περιβάλλον.

{gallery}2013-06-03_exposition/model_environment{/gallery}

Τοτέμ

Τα παιδιά βλέποντας πρωτόγονη τέχνη δημιούργησαν με γραμμές και σχήματα τις δικές τους φανταστικές μάσκες.

{gallery}2013-06-03_exposition/totem{/gallery}

Τα Παιδιά Αγαπούν τα Φρούτα

Στα πλαίσια του προγράμματος ‘Τα παιδιά αγαπούν τα φρούτα’ οι μαθητές των μικρότερων τάξεων ζωγράφισαν πρόσωπα που αποτελούνται από φρούτα.

{gallery}2013-06-03_exposition/children_love_fruits{/gallery}

* Συντονίστρια της δραστηριότητας ήταν η εκπαιδευτικός Καλλιτεχνικών του Σχολείου Γιωτάκη Μαγδαληνή.