Ο Γύρος της Ελλάδας σε … μερικές διδακτικές ώρες!!!

Κατηγορία: 2015-2016, Διαδίκτυο, Ε Τάξη

Oι μαθητές της Ε΄ τάξης αξιοποιούν ένα σύνολο από υπηρεσίες του διαδικτύου για να περιπλανηθούν σε διάφορα αξιοθέατα από όλη την Ελλάδα (αναζήτηση πληροφοριών, εξερεύνηση με τους χάρτες, εικονική περιήγηση, ηλεκτρονικές συναλλαγές, …).

Ακολουθώντας μια καθορισμένη διαδρομή μεταβαίνουν από τη μια τοποθεσία στην επόμενη, αναζητούν πληροφορίες για τα αξιοθέατα που επισκέπτονται, τα εντοπίζουν στο χάρτη, επιλέγουν τον τρόπο μετακίνησης στον επόμενο προορισμό. Μέσα από την περιήγησή τους αυτή, οι μαθητές εξοικειώνονται με τη χρήση του διαδικτύου για αναζήτηση πληροφοριών, ανακαλύπτοντας τις δυνατότητες των διαδικτυακών εργαλείων που έχουν στη διάθεσή τους. Αποτυπώνουν το εικονικό τους ταξίδι σε ομαδοσυνεργατικό περιβάλλον ανάπτυξης περιεχομένου και παρουσιάζουν τα αποτελέσματα της εργασίας τους στο ιστολόγιο της ομάδας τους.