Υλικό για το μάθημα – Δραστηριότητες ζωγραφικής που συζητήθηκαν στο μάθημα

Κατηγορία: Β Τάξη

Μεταξύ άλλων, στο μάθημα Τ.Π.Ε. οι μαθητές της Β΄ τάξης ασχολούνται με εφαρμογές ζωγραφικής, με σκοπό την εξοικείωσή τους με το χειρισμό του ποντικιού και το περιβάλλον εργασίας του υπολογιστή. Χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα της ζωγραφικής των Windows μαθαίνουν να χρησιμοποιούν τα εργαλεία για να σχεδιάσουν διάφορα σχήματα:

house

Σπιτάκι:

rectangle Ορθογώνιο  για τον τοίχο.

lineΓραμμές για τη στέγη.

bucketΚουβαδάκι για το γέμισμα του σχήματος με χρώμα.

tree

Δεντράκι:

rectangleΟρθογώνιο για τον κορμό.

ellipseΈλλειψη για τα φύλλα.

Πρέπει να ξεκινάμε τα φύλλα από πάνω αριστερά και να έχουμε στο μυαλό μας ότι η έλλειψη θα φτιαχτεί μέσα στο ορθογώνιο που σχεδιάζουμε με το ποντίκι.

cloud

Συννεφάκια:

ellipseΣυνεχόμενες ελλείψεις που αλληλοεπικαλύπτονται και εκτείνονται προς διάφορες κατευθύνσεις.

grass

Χορταράκια:

lineΓραμμές που ενώνονται στο κάτω μέρος.

bird

Πουλάκια:

curveΚαμπύλες που σχεδιάζονται κάνοντας μια πρώτα γραμμή και μετά δυο κλικ σε σημεία όπου θέλουμε να τραβήξουμε την καμπύλη.

text

Κείμενο:

icon textΣχεδιάζουμε πρώτα το πλαίσιο μέσα στο οποίο θα γράψουμε και μετά πληκτρολογούμε το κείμενο.

Συνδυάζοντας όλα τα παραπάνω μπορούμε να σχεδιάσουμε εντυπωσιακές εικόνες:
full

* Συντονιστής της δραστηριότητας ήταν ο εκπαιδευτικός Πληροφορικής του Σχολείου Κυριαζής Ιωάννης.