Οι Ολοήμεροι – 1ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

Κατηγορία: Ολοήμερο

Οι Ολοήμεροι (μαθητές της ΣΤ’ τάξης που παραμένουν στο ολοήμερο) του 18ου Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων, συμμετέχουν στον 1ο διαγωνισμό εκπαιδευτικής ρομποτικής για μαθητές δημοτικού, με θέμα τη “Δική μου Πόλη”.

Στο περιφερειακό διαγωνισμό που πραγματοποιήθηκε στα Ιωάννινα στις 8 Μαρτίου 2015, διακρίθηκαν και προκρίθηκαν μαζί με τις ομάδες Shakey DaVinci του 3ου ΔΣ Ιωαννίνων** και του 2ου ΠΠΣ Ιωαννίνων** στον κεντρικό διαγωνισμό που θα διεξαχθεί στην Αθήνα στις 28 Μαρτίου 2015.

Η ρομποτική κατασκευή περιλαμβάνει ένα αυτοκίνητο που:
   * κινείται στους δρόμους τη πόλης (κινητήρας WeDo),
   * σταματάει αυτόματα όταν συναντά εμπόδια (αισθητήρας απόστασης),
   * κάνει όπισθεν όταν υπάρχει κίνδυνος (όταν υπάρχει μεγάλη ένταση στο μικρόφωνο του υπολογιστή).

Η αφίσα του περιφερειακού διαγωνισμού:    Η αφίσα του κεντρικού διαγωνισμού:
afisa clear gr   afisa 2

Οι λεπτομέρειες της κατασκευής:

afisa 2

Το βίντεο της παρουσίασης:

Ο προγραμματισμός της ρομποτικής κατασκευής με εντολές Scratch, βρίσκεται εδώ:

* Συντονιστής της δραστηριότητας ήταν ο εκπαιδευτικός Πληροφορικής του σχολείου Κυριαζής Ιωάννης.

** ΠΡΟΣΟΧΗ: Για τους συνδέσμους που οδηγούν έξω από τη σελίδα το σχολείου, το σχολείο δεν είναι υπεύθυνο για το περιεχόμενο ή τη διαθεσιμότητά τους.