Netkids – Συναντιόμαστε διαδικτυακά … αισθανόμαστε μουσικά

Κατηγορία: 2012-2013, Βίντεο, Εκδηλώσεις

Στα πλαίσια ενός πολιτιστικού προγράμματος με αντικείμενο τις μουσικές προτιμήσεις των μαθητών οι μαθητές της Δ΄ τάξης επικοινωνούν μέσω διαδικτυακών εργαλείων με συμμαθητές τους από σχολεία σε άλλες πόλεις της Ελλάδας. Για το σκοπό αυτό έχει δημιουργηθεί ένας ειδικός ιστότοπος, όπου οι μαθητές όλων των συμμετεχόντων σχολείων μπορούν να ακούν μουσική που προτείνουν τα άλλα σχολεία, να αναρτούν τις δικές τους μουσικές προτιμήσεις και να ανταλλάσσουν γνώμες μεταξύ τους.

Ο ιστότοπος συνάντησης των μαθητών είναι διαθέσιμος εδώ:

http://netkids.weebly.com **

Παρακάτω βλέπετε τις προτάσεις του Σχολείου μας (για τις επιλογές των άλλων σχολείων, ή για πρόσβαση στο chat, μεταβείτε στη σελίδα του προγράμματος)

Οκτώβριος 2012 – Το έπος του 40

Νοέμβριος 2012 – Η γιορτή του Πολυτεχνείου

Δεκέμβριος 2012 – Χριστούγεννα

Ιανουάριος 2013 – Κλασική μουσική σε παιδικές ταινίες

Φεβρουάριος 2013 – Η απελευθέρωση των Ιωαννίνων

Μάρτιος 2013 – Δημοτικό τραγούδι – Όργανα, Ορχήστρες

Απρίλιος 2013 – Το Πάσχα στην κλασική μουσική και την Ελληνική μουσική παράδοση

Μάιος 2013 – Κινηματογραφική Μουσική

* Συντονιστές της δραστηριότητας ήταν από κοινού η εκπαιδευτικός Μουσικής Ρέντιτ Ειρήνη και ο εκπαιδευτικός Πληροφορικής Κυριαζής Ιωάννης.

**ΠΡΟΣΟΧΗ: Για τους συνδέσμους που οδηγούν έξω από την ιστοσελίδα του Σχολείου, το Σχολείο δεν είναι υπεύθυνο για το περιεχόμενο ή τη διαθεσιμότητά τους.