2η Συνάντηση Σχολείων – Πορτογαλία, Ιανουάριος 2013

Κατηγορία: 2012-2013, Διδακτικές Επισκέψεις

Η 2η Συνάντηση των σχολείων έγινε στην Πορτογαλία τον Ιανουάριο του 2013. Το τεχνικό μέρος της συνάντησης περιελάμβανε τις παρουσιάσεις όλων των σχολείων σχετικά με τις δραστηριότητες που υλοποίησαν για το κουτί της δημοκρατίας. Επίσης συζητήθηκαν και διάφορα θέματα που αφορούσαν την πρόοδο του προγράμματος, ενώ αποφασίστηκαν και οι λεπτομέρειες για τον τρόπο υλοποίησης της επόμενης κοινής δραστηριότητας. Το εκπαιδευτικό κομμάτι της συνάντησης περιελάμβανε επισκέψεις σε διάφορα σχολεία της περιοχής, αλλά και συναντήσεις με τοπικούς φορείς. Συζητήθηκαν θέματα που αφορούσαν το εκπαιδευτικό σύστημα της Πορτογαλίας, και έγινε σύγκριση για τον τρόπο λειτουργίας των σχολείων και τα προγράμματα σπουδών τόσο ανάμεσα σε Ελλάδα και Πορτογαλία, αλλά και με τις υπόλοιπες χώρες. Το πολιτιστικό κομμάτι της συνάντησης περιελάμβανε επισκέψεις σε αξιοθέατα της περιοχής, αλλά και εκδηλώσεις με τους μαθητές και τους γονείς του σχολείου που μας φιλοξενούσε. Έτσι διοργανώθηκε μια πολιτιστική βραδιά, όπου παρουσιάστηκαν αντιπροσωπευτικά φαγητά από κάθε χώρα, ενώ οι μαθητές του σχολείου υποδοχής διοργάνωσαν συναυλία με παραδοσιακή αλλά και σύγχρονη μουσική της Πορτογαλίας. Στο τέλος της συνάντησης έγινε και απονομή αναμνηστικών διπλωμάτων.

Ακολουθούν κάποιες φωτογραφίες από την 2η συνάντηση των σχολείων στη Vila das Aves, στο Santo Tirso της Πορτογαλίας (κάντε κλικ σε μια φωτογραφία από τη λίστα για να τη δείτε σε μεγάλο μέγεθος).

{gallery}2013-01_comenius_portugal_visit{/gallery}

* Συντονιστές της δραστηριότητας αυτής είναι όλοι οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου.

** ΠΡΟΣΟΧΗ: Για τους συνδέσμους που οδηγούν έξω από την ιστοσελίδα του Σχολείου, το Σχολείο δεν είναι υπεύθυνο για το περιεχόμενο ή τη διαθεσιμότητα τους.