Εκδήλωση για την Αποταμίευση

Κατηγορία: 2012-2013

Η Παγκόσμια Ημέρα Αποταμίευσης γιορτάζεται την 31η Οκτωβρίου κάθε χρόνου, σε ανάμνηση της ίδρυσης του Διεθνούς Ινστιτούτου Ταχυδρομικών Ταμιευτηρίων στο Μιλάνο στις 31 Οκτωβρίου 1924

Στα πλαίσια αυτού του εορτασμού, διοργανώθηκε στο Σχολείο μια εκδήλωση σε συνεργασία με το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, όπου εκπρόσωποι του Ταμιευτηρίου ενημέρωσαν τους μαθητές των τάξεων Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ και συζήτησαν για θέματα σχετικά με την αποταμίευση (τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνονται οι μαθητές την έννοια της αποταμίευσης, τη σημασία της αποταμίευσης για τις καθημερινές μας δραστηριότητες, κλπ). Στους μαθητές που συμμετείχαν στην εκδήλωση μοιράστηκαν κουμπαράδες του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου. Επιπλέον, το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο έκανε δωρεά για τη Σχολική Βιβλιοθήκη το βιβλίο “Αποταμίευση και Διαχείριση Χρήματος στην Ελληνική Ιστορία”.

book

Παρακάτω βλέπετε φωτογραφίες από την εκδήλωση.

{gallery}2012-10-31_apotamieysi{/gallery}

Εικόνες των μαθητών της Ε΄ Τάξης:

{gallery}2012-10-31_apotamieysi/e{/gallery}

Εικόνες των μαθητών της ΣΤ΄ Τάξης:

{gallery}2012-10-31_apotamieysi/st{/gallery}

καθώς και άλλες συνεργατικές δημιουργίες:

{gallery}2012-10-31_apotamieysi/more{/gallery}