Ελεύθερη Δημιουργία των μαθητών στο Scratch (2013-2014)

Κατηγορία: ΣΤ Τάξη

Παρακάτω εμφανίζεται το video μιας εργασίας των μαθητών της Έκτης τάξης στο προγραμματιστικό περιβάλλον Scratch.

Οι μαθητές δημιούργησαν έναν μικρόκοσμο εμπνευσμένο από το περιβαλλοντικό πρόγραμμα “Προστατεύω το περιβάλλον – Φροντίζω για το αύριο” που υλοποίησαν αυτήν τη χρονιά. Η δραστηριότητα είχε τη μορφή παιχνιδιού στο οποίο η κεντρική μορφή είναι ένα αγόρι που ελέγχεται από τον χρήστη. Για να συγκεντρώσει βαθμούς, μαζεύει ανακυκλώσιμα απορρίμματα και τα στέλνει στον κάδο ανακύκλωσης μέσα σε συγκεκριμένο χρόνο.

Η κίνηση του αγοριού που ελέγχεται από τα βελάκια του πληκτρολογίου, ο έλεγχος εμφάνισης ? απόκρυψης των απορριμμάτων, η καταμέτρηση της βαθμολογίας μέσα σε συγκεκριμένο χρόνο, είναι κάποια από τα στοιχεία που οι μαθητές έπρεπε να προγραμματίσουν ώστε να υλοποιήσουν την δραστηριότητά τους. Προσθέσανε ακόμα και προοπτική στην κίνηση του αγοριού ώστε να αποδώσουν την αίσθηση του τρισδιάστατου χώρου στον επίπεδο μικρόκοσμο.

Ακολουθούν εικόνες από την δραστηριότητα, όπως υλοποιήθηκε από τους μαθητές.

ΣΤ1

{gallery}2014-07-05_Scratch/ST1{/gallery}

ΣΤ2

{gallery}2014-07-05_Scratch/ST2{/gallery}

ΣΤ3

{gallery}2014-07-05_Scratch/ST3{/gallery}

* Συντονίστρια της δραστηριότητας ήταν η εκπαιδευτικός Πληροφορικής του Σχολείου Σουλίδου Αικατερίνη.

** ΠΡΟΣΟΧΗ: Για τους συνδέσμους που οδηγούν έξω από την ιστοσελίδα του Σχολείου, το Σχολείο δεν είναι υπεύθυνο για το περιεχόμενο ή τη διαθεσιμότητα τους