Έρευνα μαθητών του Δ3 (2011-2012) – Αθλητικές Δραστηριότητες Μαθητών

Κατηγορία: Δ Τάξη

Στα πλαίσια του μαθήματος Τ.Π.Ε. οι μαθητές του τμήματος Δ3 διεξήγαγαν μια έρευνα με θέμα τις Αθλητικές Δραστηριότητες των Μαθητών.

Η έρευνα διενεργήθηκε τμηματικά σε τρεις φάσεις, που περιελάμβαναν:

• Τη δημιουργία ερωτηματολογίου, που μοιράστηκε και απαντήθηκε από μαθητές άλλων τάξεων του σχολείου. Για τη δημιουργία του ερωτηματολογίου χρησιμοποιήθηκε πρόγραμμα κειμενογράφου, και μέσα από τη δραστηριότητα αυτή οι μαθητές εξοικειώθηκαν με τη συγγραφή κειμένου και τις βασικές μορφοποιήσεις (γραμματοσειρές, στοιχίσεις, κουκίδες, …).

Μπορείτε να βρείτε το ερωτηματολόγιο εδώ:

d3 questionnaire

• Την καταγραφή των απαντήσεων σε πίνακα για στατιστική μελέτη. Χρησιμοποιήθηκε πρόγραμμα επεξεργασίας υπολογιστικών φύλλων, και οι μαθητές απέκτησαν μια εισαγωγική εμπειρία στη δημιουργία, τη μορφοποίηση και ανάλυση δεδομένων με γραφήματα.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε κάποια γραφήματα από τις απαντήσεις του ερωτηματολογίου:

d3 1

d3 2

• Την παρουσίαση των αποτελεσμάτων. Με πρόγραμμα δημιουργίας παρουσιάσεων δημιουργήθηκαν διαφάνειες στις οποίες παρουσιάστηκαν τα συμπεράσματα από την έρευνα των μαθητών. Έτσι οι μαθητές εξοικειώθηκαν με την έννοια της παρουσίασης και την εισαγωγή εικόνων και εφέ στις διαφάνειες.

Μπορείτε να βρείτε την παρουσίαση των μαθητών εδώ:

d3 cover

* Συντονιστής της δραστηριότητας ήταν ο εκπαιδευτικός Πληροφορικής του Σχολείου Κυριαζής Ιωάννης.