Τα Πράσινα Ανθρωπάκια – Γιορτή Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

Κατηγορία: 2017-2018, Ολοήμερο, Προγραμματισμός

Οι μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ τάξης του Ολοήμερου συμμετείχαν στη γιορτή εκπαιδευτικής ρομποτικής, που διοργανώθηκε την Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2018 στο Αρσάκειο Δημοτικό Σχολείο, στους Λογγάδες Ιωαννίνων.

Το θέμα ήταν ο ‘Εποικισμός του Άρη‘ και το σχολείο συμμετείχε με 4 ομάδες μαθητών οι οποίες ήταν όλες τα ‘Πράσινα Ανθρωπάκια‘ (σε συνέχεια των ομάδων της προηγούμενης χρονιάς, που ήταν τα Κίτρινα Ανθρωπάκια και τα Μπλε Ανθρωπάκια). Έτσι έχουμε τις παρακάτω ομάδες:

Τα Πράσινα Ανθρωπάκια… που κάποτε ήταν Κίτρινα

που απέσπασε το βραβείο καλύτερης ανάπτυξης ιδέας, με την κατασκευή τους που περιελάμβανε μια διαστημική βάση εκτόξευσης.

Τα Πράσινα Ανθρωπάκια… που κάποτε ήταν Μπλε

που απέσπασε το βραβείο καλύτερου Scratch animation, με την κατασκευή τους που περιελάμβανε έναν ανιχνευτή του εδάφους του Άρη.

Η Αφίσα Η περιγραφή του έργου Οι εντολές στο Scratch

Το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο.

Τα Πράσινα Ανθρωπάκια… από το Toy Story

που απέσπασε το βραβείο καλύτερης κατασκευής, με την κατασκευή τους που περιελάμβανε ένα ρομπότ περιπατητή.

Το βίντεο:

Τα Πράσινα Ανθρωπάκια… από έναν γαλαξία πολύ πολύ μακρινό…

που κατέκτησε τη 2η θέση, και συμμετείχε στον 4ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, που διοργανώθηκε την Κυριακή 4 Μαρτίου στην Αθήνα. Η κατασκευή τους περιελάμβανε ένα εργαστήριο παραγωγής οξυγόνου στον Άρη.

Το βίντεο:

Ακολουθούν φωτογραφίες από την εκδήλωση στο Αρσάκειο και τον διαγωνισμό στην Αθήνα: