Επίσκεψη της ΣΤ’ Τάξης στο ΚΠΕ Κόνιτσας

Κατηγορία: 2014-2015, Διδακτικές Επισκέψεις

Οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης του 18ου Δημοτικού Σχολείου, στα πλαίσια της υλοποίησης περιβαλλοντικών προγραμμάτων, επισκέφτηκαν το ΚΠΕ Κόνιτσας στις 26 Νοεμβρίου 2014, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών των τάξεών τους καθώς και των γυμναστών του Σχολείου.

Εκεί συμμετείχαν σε κάποιες δραστηριότητες που στόχο είχαν να περπατήσουν τα παιδιά σε παλιά μονοπάτια και περάσματα ζώων, να σταθούν στη βροχοσκεπή των προϊστορικών ανθρώπων και να αναζητήσουν την ανθρώπινη παρουσία από το παρελθόν έως σήμερα. Το πρόγραμμα αυτό έδωσε τη δυνατότητα στα παιδιά να κατανοήσουν τη συνέχεια της ανθρώπινης ιστορίας και να ανακαλύψουν τις ρίζες του παρελθόντος του λαού μας.

Στο τέλος τα παιδιά ξεκουράστηκαν απολαμβάνοντας ένα γευστικό κολατσιό που τους προσέφεραν οι υπεύθυνοι του ΚΠΕ Κόνιτσας. Επρόκειτο για μια συναρπαστική εμπειρία όπως εξομολογήθηκαν τα παιδιά κατά την επιστροφή τους στα Ιωάννινα.

{gallery}2014-11-26_kpekon{/gallery}