Προετοιμασία για την 1η Συνάντηση (Σεπτέμβριος – Οκτώβριος 2012)

Κατηγορία: 2012-2013, Βίντεο, Εκδηλώσεις

Η πρώτη συνάντηση στο σχολείο της Τουρκίας είχε χαρακτήρα γνωριμίας των σχολείων μεταξύ τους και εισαγωγή στο θέμα του DEPTH. Οι μαθητές όλων των σχολείων συμπλήρωσαν ερωτηματολόγια όπου καταγράφηκε η άποψή τους για θέματα σχετικά με τη Δημοκρατία.

survey1     survey2

Επίσης δημιουργήθηκε σε κάθε σχολείο η γωνιά του Comenius (Comenius Corner), η οποία περιέχει πληροφορίες σχετικές με το πρόγραμμα, και θα εμπλουτίζεται συνεχώς με τις δραστηριότητες των μαθητών.

dsc03431     dsc03438

Για την προβολή του τόπου μας στα συνεργαζόμενα σχολεία, οι μαθητές οργάνωσαν κάποιες δραστηριότητες που αποτυπώθηκαν σε βίντεο, και οι οποίες παρουσιάστηκαν στη συνάντηση της Τουρκίας. Τα παιδιά της Ε΄ τάξης φόρεσαν το καπέλο του μάγειρα, και έφτιαξαν μια παραδοσιακή ζυμαρόπιτα, ενώ η ΣΤ΄ τάξη χόρεψε γνωστούς ελληνικούς χορούς.