Βιωματικό Εργαστήρι στο μάθημα των Γερμανικών

Κατηγορία: 2023-2024, Ε Τάξη

Tην Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου είχαμε την χαρά να υποδεχτούμε στο μάθημα των Γερμανικών της Ε’ τάξης το βιωματικό εργαστήριο “Vorfahrt mit Deutsch” (“Με τα Γερμανικά ένα βήμα μπροστά“) του γερμανικού Ινστιτούτου Γκέτε (Goethe Institut Athen), που πραγματοποιήθηκε από την κ. Χριστίνα Καμαρέτσου, καθηγήτρια Γερμανικών και πολλαπλασιάστρια του Goethe Institut Athen, σε συνεργασία με την καθηγήτρια του σχολείου κ. Ευαγγελία Κλείτσα.

“Ποιος ξέρει πώς φτιάχνονται τα Gummibärchen? (ζελεδάκια)” Με την βοήθεια του Professor Einstein τα παιδιά έμαθαν όλα τα βήματα, αφού έγιναν «φοιτητές» του «Kinderuniverstität-παιδικό πανεπιστήμιο». Με τον πιο διασκεδαστικό και αποτελεσματικό τρόπο, οι μαθητές μπήκαν στον ρόλο των ερευνητών και γνώρισαν πώς παράγονται τα γνωστά ζελεδάκια HARIBO.

Υπεύθυνοι Δράσης:

Χριστίνα Καμαρέτσου