ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΟΥ

Κατηγορία: 2023-2024, Ε Τάξη

Με αφορμή την ενότητα του βιβλίου της Γλώσσας με τίτλο: “Βιβλία  – βιβλιοθήκες“, οι μαθητές του Ε1 και του Ε2 αναζήτησαν πληροφορίες στο διαδίκτυο, με σκοπό να περιγράψουν τη Ζωσιμαία Βιβλιοθήκη των Ιωαννίνων και να παρουσιάσουν τις πληροφορίες που βρήκαν στην ολομέλεια της τάξης.

Αφού περιηγηθήκαμε στην ιστοσελίδα της Ζωσιμαίας Βιβλιοθήκης, συζητήσαμε τους κανόνες λειτουργίας μιας δανειστικής βιβλιοθήκης καθώς και για τον ηλεκτρονικό τρόπο αναζήτησης βιβλίων εύκολα και ξεκούραστα από το σπίτι. Τέλος, δανειστήκαμε το βιβλίο “Φιλενάδα, φουντουκιά μου” της Αγγελικής Βαρελλά από τη δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου μας κι αφού παρατηρήσαμε τα βασικά του στοιχεία συμπληρώσαμε ένα δελτίο ταξινόμησης.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:

Ζήκος Αλέξιος