Εκδήλωση Φιλαναγνωσίας – Παρουσίαση Βιβλίου – “Τα ταξίδια της Όλιβ”

Κατηγορία: 2013-2014

Στα πλαίσια του μαθήματος της Φιλαναγνωσίας, διοργανώθηκε στο σχολείο μια εκδήλωση παρουσίασης του βιβλίου ‘Τα ταξίδια της Όλιβ‘, που αποτελεί συγγραφικό έργο της κας Νικολέττας Τσιτσανούδη-Μαλλίδη.

cover

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης για την παρουσίαση του βιβλίου, οι μαθητές της Ε΄ Δημοτικού κάνοντας ιστοεξερέυνηση επέλεξαν κείμενα, στα οποία παρουσιάζεται η Ελιά ως διαχρονικό στοιχείο πολιτισμού. Στη συνέχεια τα κείμενα αυτά παρουσιάστηκαν από μαθητές της Δ΄ Δημοτικού, ενώ παράλληλα προβάλλονταν τα αποτελέσματα της εικαστικής επεξεργασίας του θέματος από μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου. Ακολούθησε μια θεατρική απόδοση του βιβλίου της συγγραφέα Νικολέττας Τσιτσανούδη ” Οι περιπέτειες της Όλιβ” από μαθητές της Δ΄ Δημοτικού. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με ερωτήσεις των μαθητών στη συγγραφέα και συζήτηση γύρω από το βιβλίο της.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση

{gallery}2014-03-19_philanagnosia/photo{/gallery}

Οι μαθητές όλου του σχολείου με αφορμή την εκδήλωση ζωγράφισαν εμπνευσμένοι από το βιβλίο. Δείτε παρακάτω τις ζωγραφιές των μαθητών.

{gallery}2014-03-19_philanagnosia/drawings{/gallery}

* Συντονίστρια της δραστηριότητας αυτής ήταν η εκπαιδευτικός Θεατρικής Αγωγής του σχολείου Κορτέσα Διονυσία.