Comenius DEPTH – Γενικές Πληροφορίες

Κατηγορία: 2012-2013, Εκδηλώσεις

Οι μαθητές και εκπαιδευτικοί του Σχολείου συμμετέχουν στο πρόγραμμα συνεργασίας σχολείων Comenius. Το θέμα του προγράμματος είναι η Δημοκρατική Ενσυναίσθηση και ο τίλτος DEPTH: Democratic Empathy – Peace, Tact and Happiness. Ο στόχος του προγράμματος είναι να προωθήσει τη Δημοκρατική Ενσυναίσθηση, τον τρόπο δηλαδή που αντιλαμβανόμαστε την έννοια της Δημοκρατίας στο περιβάλλον των μαθητών, τόσο στο σχολείο, όσο και στο σπίτι, αλλά και στο ευρύτερο κοινωνικό περιβάλλον.

Τα σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα υλοποιούν μια σειρά από δραστηριότητες, οι οποίες έχουν στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών και εκπαιδευτικών όλων των σχολείων σε θέματα Δημοκρατίας. Μετά από κάθε δραστηριότητα πραγματοποιούνται συναντήσεις εκπροσώπων (μαθητές και εκπαιδευτικοί) από όλα τα σχολεία σε μια χώρα υποδοχής. Εκεί γίνεται ανάλυση και ανταλλαγή απόψεων σχετικά με την εκάστοτε δραστηριότητα, αλλά και προετοιμασία για την επόμενη.

Στον παρακάτω πίνακα εμφανίζονται τα σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, η δραστηριότητα που θα αναλάβει να φιλοξενήσει το κάθε σχολείο, και η ημερομηνία που θα πραγματοποιηθεί η συνάντηση των σχολείων:

Σχολείο Πόλη Χώρα Δραστηριότητα Ημερομηνία Επίσκεψης

Avni Gemicioglu Ilkogretim Okulu Manisa Turkey Culture Motif Box Activity, Coordination of the process Οκτώβριος 2012

Agrupamento de Escolas do Ave – Escola Basica de Quintao 1 Santo Tirso Portugal Democracy Box Activity Ιανουάριος 2013

Istitutu Comprehensivo San Fele San Fele Italy Creating Slogan Contest Activity Απρίλιος 2013

OS dr. FRANJA ZGECA DORNAVA Dornava Slovenia Best Moments Portfolio Activity Μάιος 2013

18th Primary School of Ioannina
Ioannina Greece Mind Maps Activity Σεπτέμβριος 2013

Treto osnovno uchilishte ,,Bratq Miladinovi Goce Delchev Bulgaria Emphaty Corners Activity Νοέμβριος 2013

SCOALA CU CLASELE I-VIII BUNESTI BUNE?TI Romania Essays Writing, Poem and Art Contests Activity Μάρτιος 2014

Siauliai Gytariai Progymnasium Siauliai Lithuania Creating Logo Activity Μάιος 2014

Προετοιμασία για την 1η Συνάντηση (Σεπτέμβριος – Οκτώβριος 2012)

1η Συνάντηση Σχολείων – Τουρκία, Οκτώβριος 2012

Προετοιμασία για την 2η Συνάντηση (Νοέμβριος – Δεκέμβριος 2012)

2η Συνάντηση Σχολείων – Πορτογαλία, Ιανουάριος 2013

Προετοιμασία για την 3η Συνάντηση (Φεβρουάριος – Μάρτιος 2013)

3η Συνάντηση Σχολείων – Ιταλία, Απρίλιος 2013

Προετοιμασία για την 4η Συνάντηση (Απρίλιος – Μάιος 2013)

4η Συνάντηση Σχολείων – Σλοβενία, Μάιος – Ιούνιος 2013

Προετοιμασία για την 5η Συνάντηση (Ιούνιος – Σεπτέμβριος 2013)

Ο επίσημος ιστότοπος του προγράμματος, όπου μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για τα άλλα σχολεία που συμμετέχουν, είναι διαθέσιμος εδώ:

* Συντονιστές της δραστηριότητας αυτής είναι όλοι οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου.

** ΠΡΟΣΟΧΗ: Για τους συνδέσμους που οδηγούν έξω από την ιστοσελίδα του Σχολείου, το Σχολείο δεν είναι υπεύθυνο για το περιεχόμενο ή τη διαθεσιμότητα τους.